| Place of Origin: | CHINA |
|---|---|
| Model Number: | EC360 EC360B/C |
| Minimum Order Quantity: | 1 |
| Price: | Please send mail or WhatsApp |
| Packaging Details: | VOE11127489 11127824 15138786 Oil Filter Housing for EC360 EC360B/C is Packed in standard export packing under customer's requirement |
| Delivery Time: | 3-5 Works day |
| Payment Terms: | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, |
| Supply Ability: | 1000PCS/MONTH |
| Certifiion: | Excavator Parts | ||
|---|---|---|---|
| Highlight: | Excavator bushes for EC460B,Linear excavator accessories 14880985,Fuel filter housing excavator parts |
||
| Product Name | Diesel Fuel Filter Housing |
|---|---|
| Type | Fuel Filter Housing Assembly |
| Material | Aluminum Alloy |
| Connection Type | Fuel Filter Housing Connector |
| Operating Pressure | 0.3 - 0.5 MPa |
| Operating Temperature | -40°C to 120°C |
| Filter Compatibility | Standard Diesel Fuel Filters |
| Weight | Approximately 500g |
| Dimensions | 150mm x 100mm x 80mm |
| Application | Diesel Engines, Fuel Systems |