| Place of Origin: | CHINA |
|---|---|
| Model Number: | Excavator Injectors |
| Minimum Order Quantity: | 1 |
| Price: | Please send mail or WhatsApp |
| Packaging Details: | 20450666 0414750004 BOSCH Diesel Engine Unit Pump For EC290B Diesel Fuel Injectors is Packed in standard export packing under customer's requirement |
| Delivery Time: | 3-5 Works day |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 1000PCS/MONTH |
| Certifiion: | Excavator Parts | ||
|---|---|---|---|
| Highlight: | Komatsu excavator fuel injection pump,6D140 diesel fuel injector,6217-71-1122 injection pump |
||
| Product Name | Electronic Diesel Fuel Injectors |
|---|---|
| Type | Diesel Fuel Delivery Injectors |
| Fuel Type | Diesel |
| Injection System | Electronic Control |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Flow Rate | 100-300 cc/min |
| Pressure Range | 1000-1600 bar |
| Connector Type | Standard Automotive Connector |
| Material | High-grade Steel and Alloys |
| Temperature Range | -40°C to 125°C |
| Weight | Approximately 150 grams |