| Place of Origin: | CHINA |
|---|---|
| Model Number: | EC360 EC360B/C |
| Minimum Order Quantity: | 1 |
| Price: | Please send mail or WhatsApp |
| Packaging Details: | VOE11127489 11127824 15138786 Oil Filter Housing for EC360 EC360B/C is Packed in standard export packing under customer's requirement |
| Delivery Time: | 3-5 Works day |
| Payment Terms: | T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, |
| Supply Ability: | 1000PCS/MONTH |
| Certifiion: | Excavator Parts | ||
|---|---|---|---|
| Highlight: | Excavator EC210D horn trumpet,Excavator fuel filter housing,VOE14702253 horn trumpet |
||
| Product Name | Fuel Filter Cartridge Housing |
|---|---|
| Type | Inline Fuel Filter Housing |
| Application | Engine Fuel Filter Housing |
| Material | Aluminum Alloy / Stainless Steel |
| Connection Size | 1/4", 3/8", 1/2" NPT |
| Maximum Pressure | 150 PSI |
| Operating Temperature | -40°C to 120°C (-40°F to 248°F) |
| Weight | Approx. 0.5 kg (1.1 lbs) |
| Filter Compatibility | Standard Fuel Filter Cartridges |
| Seal Type | Nitrile Rubber (NBR) / Viton |